Meble ogrodowe

Meble wykonane z rattanu.

Meble ogrodowe można podzielić na różne kategorie ze względu na różnorakie kryteria. Najprostszym kryterium jest oczywiście jak się łatwo domyślić rodzaj materiału z jakiego wykonane są owe meble ogrodowe. Jest wiele materiałów, które mają zastosowanie w wyrobie mebli ogrodowych. Jednym z najczęściej stosowanych materiałów jest rattan. Ów rattan (zwany także rotangiem) jest nazwą materiału wykonywanego z palm. Dokładniej pod nazwą rattan kryje się kilka palm pnących należących do rodziny arekowa tych. Rattan jest spotykany głównie w lasach tropikalnych znajdujących się w Azji Południowo-Wschodniej. Rattan jest nieco podobny do wikliny, posiada również wiele zalet. Jedną z najważniejszych zalet rattanu jest to, że nieomal idealnie można go wkomponować w krajobraz naszego ogródka tworząc przy tym niepowtarzalny klimat. Rattan świetnie wygląda w połączeniu z zielenią traw i innych roślin znajdujących się w naszym ogródku. Inną zaletą rattanu jest to, że jest on materiałem, który jest lekki oraz bardzo wytrzymały. Ponadto rattan jest materiałem niezwykle elastycznym. Co więcej można go w bardzo łatwy sposób połączyć z innymi materiałami takimi jak szkło, metal czy też drewno. Można dzięki temu otrzymać naprawdę bardzo ciekawy efekt. Korzystają z tego oczywiście projektanci, którzy bardzo chętnie łączą właśnie rattan z innymi, wspominanymi wyżej materiałami. Meble rattanowe wyrabia się głównie z młodych roślin. Kolejną zaletą rattanu jest jego łatwość barwienia. Dzięki temu projektanci otrzymali niezwykle potężne narzędzie w postaci całej gamy dostępnych kolorów. W wysokiej temperaturze rattan posiada dużo bardziej elastyczne właściwości. Sprawia to, że można wytwarzać z rattanu meble o naprawdę niezwykłych oraz finezyjnych kształtach. Jedynym ograniczeniem w tym względzie jest wyobraźnia projektanta bądź też twórcy. Ogólnie rattan jest dosyć podobny to znanej nam z naszego podwórka wikliny. Jak widać meble rattanowe (w sumie wiklinowe również) posiadają bardzo wiele zalet, jednak niestety w życiu nie ma nic idealnego i tak samo meble rattanowe nie są idealne. Jedną z najpoważniejszych, jeśli nawet nie najpoważniejszą wadą mebli wykonanych z rattanu jest to, że nie są one zbyt trwałe. Rattan oraz wiklina (w większym stopniu niż rotang) jest materiałem dosyć kruchym oraz wrażliwym na wilgoć. Z tego też powodu dobrym pomysłem jest chowanie mebli wiklinowych oraz rattanowych przed deszczem. Co prawda dosyć często meble rattanowe są pokrywane warstwą wodoodpornego lakieru, ale i on nie zawsze musi być trwały.

Pielęgnacja mebli rattanowych oraz wiklinowych.

Jeśli nasze wiklinowe lub rattanowe meble ogrodowe posiadają warstwę ochronnego lakieru to należy je czyścić najlepiej flanelową szmatką. Można także je czyścić przy pomocy odkurzacza. Natomiast jeżeli nie posiadają one wspomnianej warstewki ochronnego lakieru, to należy wtedy je czyścić przy pomocy wody z dodatkiem soku z cytryny (podobno najlepszą mieszankę stanowi woda z dodatkiem czterech łyżek stołowych owego soku cytrynowego na każdy litr wody). Taka mieszanka ma to do siebie że potrafi zabezpieczyć meble wiklinowe oraz wykonane z rattanu przed naturalnym matowieniem.

Rattan czy jego imitacja?

Bardzo interesującą alternatywę dla mebli wykonanych z wikliny oraz rattanu stanowią meble wykonane z tworzyw syntetycznych, które potrafią w niezwykły sposób imitować rattan. Mają one tą przewagę nad meblami wykonanymi z naturalnego rattanu czy też wikliny, że są znacznie bardziej trwalsze oraz praktycznie nie wymagają konserwacji. Ponadto z wyglądu są niemal identyczne jak meble wykonane z naturalnych składników.

Meble ogrodowe wykonane z innych materiałów.

Oczywiście rattan oraz wiklina nie są jedynym rodzajem materiału z jakiego meble ogrodowe są wykonywane. Jest jeszcze kilka równie popularnych materiałów. Bardzo popularne są meble metalowe. Posiadają one tę wielką zaletę iż są dużo bardziej wytrzymalsze od mebli wykonanych z innych rodzajów materiałów jak choćby wspomniane wiklina czy rattan. Meble metalowe wręcz idealnie potrafią się skomponować z niemal każdą aranżacją ogrodu. Kolejnym niezwykle popularnym materiałem jest plastik. Nie jest to co prawda materiał jakoś specjalnie wytrzymały, ale ma jedną bardzo dużą zaletę. Mianowicie jest to materiał bardzo tani, a co za tym idzie również materiały (w szczególności meble ogrodowe) wykonane z plastiku są dosyć tanie. Co więcej nie wymagają one jakiejś specjalnej pielęgnacji. Zasadniczo rzecz ujmując wystarczy je tylko umyć. Można także stosować środki pielęgnujące zawierające filtru chroniące przed promieniami UV. Dzięki temu sprawimy, że nasze plastikowe meble będą wolniej matowieć.

Meble1
ul. Pochyła 12
30-001 Kraków

tel. 512842771
biuro@meble1.com.pl

Jeśli są Państwo zainteresowani kupnem mebli na zamówienie to nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy to właśnie my byli wykonawcami tego typu usługi. Specjalizujemy się w swoim fachu już kilkanaście lat i na swoim koncie posiadamy sporo oryginalnych i nietypowych dzieł. Na życzenie wysyłamy zdjęcia mebli, które wyszły z naszych rąk. Zapraszamy do kontaktu już teraz! Dla stałych klientów przewidzieliśmy rabaty na usługi renowacji mebli oraz ich tworzenia na zamówienie.

Meble1 - Meble na zamówienie

Jesteś zainteresowany mablami tworzonymi na zamówienie z najwyższej jakości materiałów?
Napisz na biuro@meble1.com.pl lub zadzwoń 512 842 771.